Ekonomi

TESK Başkanı’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a EYT mektubu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’ndan (TESK) yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkan Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a esnaf ve sanatkarların emeklilik yaşını geçenler düzenlemesine (EYT) katılması için mektup yazdı.

Palandöken mektubunda, şu ana kadar norm birliğinin sağlanamaması nedeniyle esnaf ve sanatkarların EYT’den yararlanamadığını, esnafın 9 bin iş gününde emekliye ayrıldığını bildirdi. Palandöken, “SSK’lılar 7 bin 200 iş gününde emekli olduğu için 5 bin gün sigortalı olan vatandaş emekli oluyor, kadınlar bir kez daha faydalanıyor ama esnaf ve sanatkâr olduklarında 9 bin gün sürüyor. orta değerlidir. Ayrım yapılmaksızın sosyal devlet ilkelerine uyulur. “Yani çalışanlar 5 bin prim gün ile emekli olurken, esnaf ve sanatkarlarımız 9 bin prim gün ile emekli olabilecekler. Emeklilik için gerekli prim gün sayısı farkı Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. EYT yönetmeliği kapsamında bu farkın giderilmesi gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Norm ve standart birliğinin sağlanması için emeklilik şartlarının eşitlenmesi gerektiğini savunan Palandöken, “2000 yılından önce oda, sicil ve vergi kaydı olduğu halde Bağ-Kur’a kaydı olamayan esnafa imkan tanınmalı. Cumhurbaşkanımız ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin’den EYT’li esnafımızın mağduriyetinin giderilmesi ile ilgili açıklama bekliyoruz” dedi.

turhal-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu