Haber

Yeşil Sol Parti, Aydın’da 20 bin geçersiz oya itiraz etti

Aydın’da Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Cumhurbaşkanlığı için kullanılan 16 bin 60, milletvekilliği için kullanılan 20 bin 253 oyunun geçersiz sayılmasına itiraz etti. İl Seçim Kurulu’na başvuran Yeşil Sol Parti, oyların yoğun olduğu Koçarlı, İncirliova ve Köşk ilçelerinde oyların yeniden sayılmasını talep etti.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, dilekçede, “Aydın’da 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde 16060, milletvekilliği için 20253 oy toplam 36313 oy geçersiz sayıldı. Her iki seçimin de oy pusulaları farklı ve o kadar çok geçersiz oy var ki, “Hayatın olağan akışına aykırı. Seçim pusulaları ayrı ayrı yeniden incelenmeli. Bu nedenle geçerli ve geçersiz oyların yeniden sayılması gerekir.”

Yeşil Sol Parti kentte 58 bin 24 oy aldı. Geçersiz oyların özellikle Kürt seçmenin yoğun olduğu bölgelerde olması dikkat çekti. Geçersiz oyların yeniden sayılarak Yeşil Sol Parti’ye eklenmesi mevcut meclis dağılımını değiştirebilir.

Aydın’da CHP, yaklaşık 70 bin oyla 4’üncü milletvekilini seçti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu